2012 SAĞLIK TURİZMİ STRATEJİK PLANLAMA TOPLANTISI YAPILDI

ÇELİK: “SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞMESİ HÜKÜMET PLANINDA…”

Adana Sağlık Turizmi Derneği ve Adana Diş Hekimleri Odası işbirliği ile gerçekleştirilen, “Sağlık Turizmi’nde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerinin Rolü ve 2012 yılı Stratejik Eylem Planı Toplantısı” Adana Diş Hekimleri Odası’nda gerçekleştirildi. Sağlık turizminde, diş hekimliğinin rolünün masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Yaman, Adana’nın giderek fakirleştiğini ve öncelikle bunun nedenlerinin araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Yaman’a göre kentteki geri gidişin nedeni, geliri yüksek olanların Adana yerine başka kentlere yatırım yapması. Buna bağlı olarak yaşanan sıkıntılar yumağı… Yaman, “yapılan araştırma sonuçlarının, kentimizde 350 bin yeşilkartlı olduğunu ortaya çıkarması fakirleştiğimizin en büyük göstergesi” dedi.

YAMAN: “ADANALI’YA 375 DİŞ HEKİMİ İLE HİZMET VERİYORUZ.”

Seyhan ilçesinde 207 adet diş hekimi muayenehanesi, 15 adet diş hekimi polikliniği, 1 adet ağız ve diş sağlığı merkezi olmak üzere toplam 375 diş hekimi Adanalı’ya hizmet verdiklerine dikkat çeken Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Yaman, “ biz büyük bir aileyiz ve sağlık turizmi adına atılacak her adımda varız” diye konuştu.

Yaman, Adana’da serbest diş hekimlerinin yurtdışından gelecek hasta potansiyelinin ihtiyacını karşılayacak yetkinlik ve kaliteye sahip olduğuna dikkat çekerek, “bu hekimlerin SGK ile anlaşması da yok. Yurtdışından gelecek hasta potansiyeli, yönetim kurulunun aldığı kararla serbest diş hekimlerine yönlendirilirse Adana’da Sağlık Turizmi’nin gelişmesine önemli katkı sağlanmış olur” dedi.

ASTD DİĞER İLLERE ÖRNEK OLDU

Adana Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik ise, ev sahipliği için Diş Hekimleri Odası’na teşekkür etti. Çelik, ASTD’nin Türkiye’de kurulan ilk Sağlık Turizmi Derneği olduğuna dikkat çekerek, “Adana Sağlık Turizmi Derneği, bölgede sağlık turizmin gelişimine katkı koyduğu ile çalışmaları ile bir çok ilde örnek teşkil etmiş ve sonucunca Türkiye genelinde 8 derneğin kuruluşuna öncülük etmiştir” şeklinde konuştu.

Dünyada Sağlık Turizminin önemli bir başlığının diş hekimliği olduğunu belirten ASTD Başkanı Hüseyin Çelik, farkındalık arttırılarak Avrupa’daki tüm diş hastalarının Türkiye’ye çekilebileceği vurguladı. “Bunun için işbirliğine ihtiyacımız var” dedi.

ÇELİK: “SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞMESİ HÜKÜMET PLANINDA…”

Sağlık Turizminin her geçen gün öneminin arttığına dikkat çeken Çelik, Türkiye’de sağlık turizminin geliştirilmesinin hükümet planında olduğunu kaydetti. Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Ekonomi Bakanlığı tarafından çıkarılacak teşvik ve destek tebliğleri ile hükümet, Sağlık Turizmine verdiği önemi ortaya koymuştur. Dünyada 100 Milyar dolarlık cirosu olan sağlık turizm sektörü Türkiye’de 1 milyar dolar hasıla ile hareket ediyor. Ekonomi Bakanlığı’nın belirlediği hedefler çerçevesinde 5 yılda 20 milyar dolarlık gelir elde edilebileceği planlanıyor ve hükümet bu rakamı destekliyor.”

Adana Sağlık Turizmi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik, Türkiye’de cari açığın kontrol edilemez artışının hükümetin hizmet sektörüne yönelmesine yol açtığını ve Sağlık Turizmi sektörünün ilk motive unsuru olarak başı çektiğini dile getirdi. Çelik konuşmasının ardından ASTD’nin 2011 faaliyet rapor sunumunu gerçekleştirdi.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis